Ablak szállítás sérülés nélkül: 5+1 tipp, hogy elkerüld a legnagyobb hibákat!

Ablak szállítás utánfutó
Ablak szállítás utánfutó

Ablak szállítás: Amit mindenképp érdemes tudni előtte!

Az ablakok szállítása nem egy egyszerű feladat. Nem elég csak betenni a csomagtartóba és reménykedni, hogy épségben megérkeznek. Mivel ezek az elemek törékenyek és gyakran nagy méretűek, egy rossz mozdulat vagy nem megfelelő rögzítés könnyen okozhat kárt bennük.

Éppen ezért érdemes előre megtervezni, hogyan és mivel szállítjuk az ablakokat, hogy a lehető legbiztonságosabb legyen az útjuk.

Miért fontos a megfelelő szállítás?

Egy ablak nemcsak egy egyszerű építőanyag. Az üvegfelület érzékeny, a keret pedig könnyen megsérülhet, ha nem megfelelően kezeljük. Ha egy hiba miatt eltörik az üveg vagy deformálódik a keret, az nemcsak pénzkidobás, hanem időveszteség is. Ráadásul a szállítás közbeni sérüléseket nem minden garancia fedezi!

Emiatt érdemes már az elején tisztában lenni azzal, milyen típusú szállítás a legbiztonságosabb, és milyen előkészületeket kell megtenni, hogy az ablakok sértetlenül érkezzenek meg a helyszínre.

Ablak raktár

Hogyan készüljünk fel az ablakok szállítására?

1. Mérjük le pontosan az ablakokat

Első lépésként mindenképp mérjük meg az ablakok méreteit. Nemcsak a szélességet és a magasságot, hanem a mélységet is figyelembe kell venni, különösen akkor, ha több darabot szeretnénk egyszerre szállítani.

2. Ellenőrizzük a szállító járművet

Az egyik legfontosabb kérdés: van-e megfelelő jármű a szállításhoz? Egy kisebb autó csomagtartója nem biztos, hogy elég egy nagyobb nyílászárónak. Ha nagyobb mennyiséget kell szállítani, érdemes egy furgont vagy egy teherautót bérelni.

Ha csak egy-két kisebb ablakról van szó, akkor egy kombi autó is szóba jöhet, de ilyenkor fontos, hogy legyenek megfelelő rögzítő eszközök, például hevederek vagy pántok, hogy megakadályozzuk az elmozdulásukat.

3. Gondoskodjunk a megfelelő védelemről

A szállítás során az ablakokat megfelelően kell védeni. Az üvegfelületek könnyen megrepedhetnek, a keretek pedig karcolódhatnak. A következő eszközök nagyban segíthetnek a biztonságos szállításban:

  • Habfólia vagy kartonlapok: Az ablakok közé helyezve megakadályozzák a karcolódást.
  • Takarók vagy szivacsos párnázás: Különösen hasznos lehet a sarkoknál, hogy elkerüljük az ütődéseket.
  • Rögzítő hevederek vagy pántok: Ezekkel megakadályozhatjuk, hogy az ablakok elmozduljanak az út során.

4. Megfelelő pozícióban történő elhelyezés

Az egyik legfontosabb szabály: az ablakokat mindig élükre állítva kell szállítani! Soha ne fektessük le őket vízszintesen, mert így az üveg saját súlya miatt könnyebben megrepedhet.

Ha egymás mellé több ablakot rakunk, mindig tegyünk közéjük védőanyagot (pl. kartont vagy habfóliát), hogy ne dörzsölődjenek össze.

Szállítás közben: Mire kell figyelni?

  • Óvatos vezetés
    Ha az autó hirtelen fékez vagy kanyarodik, az ablakok elmozdulhatnak. Próbáljunk meg egyenletesen vezetni, különösen kanyarokban és fékezéskor.
  • Szállítás közbeni rögzítés ellenőrzése
    Ha hosszabb útra indulunk, érdemes néha megállni és ellenőrizni, hogy minden rögzítés még mindig stabil-e. Ha valamelyik heveder vagy pánt meglazult, akkor azonnal igazítsunk rajta.
  • Kerüljük a rossz minőségű utakat
    A kátyús, egyenetlen utak komoly veszélyt jelenthetnek az ablakok épségére. Ha van lehetőség, válasszunk sima, jól karbantartott útvonalat.
Ablak gyár

Alternatív megoldás: Megéri profi céget megbízni?

Ha nem szeretnénk kockáztatni az ablakok épségét, érdemes elgondolkodni egy profi szállító cég megbízásán. Egy ilyen szolgáltatás ugyan pluszköltséggel jár, de cserébe a következő előnyöket kapjuk:

  • Szakértő rögzítés és szállítás – A cégek speciális eszközökkel biztosítják az ablakok védelmét.
  • Kevesebb stressz és időráfordítás – Nekünk nem kell bajlódni a jármű beszerzésével és a szállítás megszervezésével.
  • Biztosítási védelem – Ha az ablak megsérül szállítás közben, egy megbízható cég biztosítása fedezheti a kárt.

Ablak szállítása különböző időjárási körülmények között

Az ablakok szállítása önmagában is kihívás, de ha ehhez még az időjárás is közbeszól, akkor fokozott odafigyelésre van szükség. Eső, hó, erős szél vagy extrém hőmérséklet mind-mind veszélyeztetheti az ablakok épségét. Nézzük meg, hogyan érdemes védekezni az időjárás viszontagságai ellen!

1. Szállítás esőben vagy hóban

A víz az egyik legnagyobb ellensége az ablakoknak, különösen, ha fából készült keretük van. Ha esős vagy havas időben kell szállítani az ablakokat, akkor:

  • Fóliázzuk le őket! Használjunk vastag építési fóliát vagy vízálló ponyvát, hogy megvédjük az üveget és a keretet a nedvességtől.
  • Kerüljük a pocsolyákat és a sárt! Ha furgonnal vagy nyitott platós teherautóval szállítunk, figyeljünk arra, hogy ne fröccsenjen fel víz vagy sár az ablakokra.
  • Ne hagyjuk hosszú ideig a szabadban! Ha megérkezünk a célállomásra, ne hagyjuk az ablakokat kint az esőben vagy a hóban.

2. Szállítás erős szélben

Ha nyitott platós járművet használunk, az erős szél komoly veszélyt jelenthet az ablakokra:

  • Használjunk stabil rögzítést! A hevedereket és pántokat kétszer is ellenőrizzük, mert a szél extra terhelést okozhat.
  • Figyeljünk a menetszélre! Ha nagy sebességgel haladunk, a menetszél akár ki is mozdíthatja az ablakokat a helyükről, főleg, ha rosszul vannak rögzítve.
  • Kerüljük az autópályát, ha lehet! Ha a szél túl erős, inkább egy lassabb, védettebb útvonalat válasszunk.

3. Szállítás extrém hőmérsékletben

A túl hideg vagy túl meleg időjárás szintén kihívásokat jelenthet:

  • Hideg időben: Az üveg megrepedhet, ha hirtelen hőmérséklet-változásnak van kitéve. Ha egy fagyos reggelen kivisszük a meleg házból, majd azonnal betesszük egy fagyos járműbe, az üveg hőmérsékleti tágulás miatt károsodhat.
  • Meleg időben: A műanyag és fa keretek kitágulhatnak a hőtől, ami deformációhoz vezethet. Ha nyári hőségben szállítunk, ne hagyjuk az ablakokat hosszú ideig közvetlen napsütésben.

4. Időjárásfüggő tervezés

Ha lehetőségünk van rá, időzítsük a szállítást kedvezőbb időjárási körülményekre. Nézzük meg az előrejelzést, és ha lehet, válasszunk egy száraz, enyhe napot a fuvarozásra. Ha az időjárás mégis kedvezőtlen, akkor a megfelelő védelem és óvintézkedések mellett vágjunk bele a szállításba.

Hogyan készüljünk fel az időjárás kihívásaira?

Eső és hó esetén vízálló fóliával vagy ponyvával védjük az ablakokat.
Szeles időben extra erős rögzítést alkalmazzunk.
Hideg időben fokozatosan akklimatizáljuk az üveget, hogy ne repedjen meg.
Melegben ne hagyjuk közvetlen napsütésben az ablakokat hosszú ideig.
Ha lehetséges, időzítsük a szállítást kedvezőbb időjárási viszonyokra.

Ezek az apró, de hasznos előkészületek sok bosszúságtól megóvhatnak minket, és biztosíthatják, hogy az ablakok sértetlenül érjenek célba – bármilyen idő is legyen odakint!

Ablak szállítás

Összességében

Hogyan kerülhetjük el a leggyakoribb hibákat?

  1. Mindig élére állítva szállítsuk az ablakokat!
  2. Használjunk megfelelő védőanyagot (pl. karton, habfólia, takarók).
  3. Ügyeljünk a rögzítésre! Ne hagyjuk, hogy az ablakok mozgás közben elcsússzanak.
  4. Vezessünk óvatosan, egyenletesen!
  5. Ha bizonytalanok vagyunk, kérjünk profi segítséget.

A megfelelő előkészületekkel és odafigyeléssel a nyílászárók biztonságosan megérkezhetnek a helyszínre. Így elkerülhetjük a kellemetlenségeket és a felesleges pluszköltségeket. Ha pedig biztosra akarunk menni, egy profi cég bevonása hosszú távon akár még spórolást is jelenthet.

Ne feledjük: egy kis extra odafigyelés sok bosszúságtól menthet meg minket!

A Wiképidiáról kicsi érdekesség még…

Köszönöm a figyelmet!

Ha tetszett a cikk, ne felejtsd el megosztani barátaiddal vagy hozzászólásban megírni a véleményedet.

És ha szeretnél még hasonló tanácsokat olvasni, akkor iratkozz fel a hírlevelünkre és Likeolj minket a Facebookon!

Be the first to comment on "Ablak szállítás sérülés nélkül: 5+1 tipp, hogy elkerüld a legnagyobb hibákat!"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*